Jdi na obsah Jdi na menu
 


Champs Elysées a Vítězný oblouk

Champs Elysées a Vítězný oblouk

dal postavit Napoleon Bonaparte jako znak své síly a vítězství v bitvách. Vítězný oblouk byl vybudován v letech 1806 - 1836 a stojí uprostřed náměstí Charlese de Gaulla na západním konci slavného pařížského bulváru Avenue des Champs-Elysées.

Návrh pochází od architekta Jeana - François Chalgrin a doplňková výzdoba od Francoise Rudeho.

Monument je přes 51 metrů vysoký a 45 metrů široký. Je to druhý největší vítězný oblouk na světě a jeden z nejznámějších monumentů Paříže. Jeho stavbu si objednal císař Napoleon Bonaparte v roce 1806 po vítězné bitvě u Slavkova. Samotné položení základů trvalo dva roky. Když v roce 1810 přijel Napoleon se svou nevěstou arcivévodkyní Marií Luisou do Paříže, byla postavena dřevěná maketa kompletního oblouku. Oblouk byl dokončen až za vlády Ludvíka Filipa Orleánského v letech 1833-36.

Na přední části oblouku vpravo dole je reliéf zachycující francouzské občany odcházející bránit svůj národ před Rakušany a Prusy.

. Na vlysu nad reliéfem Odchodu dobrovolníků je zvěčněn Pohřeb generála Marceaua, který padl v bitvě proti rakouské armádě v roce 1796 a východní strana vlysu znázorňuje odchod francouzských vojsk o bitvy a západní jejich vítězný návrat.

 

 

 
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>